Vidrino prirodno okruženje je voda. One su izvanredni plivači. Dok rone, mogu zadržati dah i do 2 minuta. U vodi su toliko okretne da im ništa ne može pobeći, jer plivaju u svim pravcima, pa i uz vodu, bez mnogo poteškoća. Vitko i snažno telo im pruža veliku brzinu i okretnost. Iako imaju kratke noge i izgledaju kao da puze po zemlji, one nisu spore ni na kopnu, kako bi neko očekivao. Mogu da prelaze velike distance u potrazi za novim izvorom hrane.
Nekada su vidre bile česta pojava širom Evrope ali se tokom godina njihov broj smanjio zbog preteranog lova i ubijanja zbog krzna, ali i zbog štete koju su nanosile uzgajivačima riba,…Saobraćajnice su često fatalne po njihove živote, jer tokom izviđanja svoje teritorije mužjaci prelaze puteve i tad nastradaju pod točkovima automobila, kamiona,…Krajem pedesetih godina dvadesetog veka populacija ove vrste dramatično se smanjila zbog zagađivanja reka pesticidima – riblji fond kojom se one hrane je bilo zatrovan pa je to uzrokovalo povećanje smrtnosti kod vidri.
Vidre se pretežno mogu naći u Velikoj Britaniji, pogotovo na Šetlandskim ostrvima, Italiji, Skandinaviji, Rusiji (Sibir), ali i u drugim delovima kontinenta, pa i kod nas, u Srbiji.
Stanište gde vidre borave su bistre, nezagađene reke i kanali na čijim obalama ima drveća i grmlja da mogu da se sakriju među njhovo korenje. Vidre iskopavaju svoje jazbine pod zemljom. Ulaz u jazbinu je pozicioniran na oko pola metra ispod površine vode. Od ulaza vodi jedan tunel dug oko 2m do brloga koji je uvek suv, a od brloga vodi jedan uski hodnik do površine i služi za provetravanje. Desava se da se usele u napuštene jazbine jazavaca ili lisica, pa čak i da koriste rupe u obali koje je reka izdubila, prodube ih pa se u njima naseljavaju.
Fotografije preuzete sa:
www.nationalgeographic.rs
www.suggestkeyword.com
www.okradio.rs
No comments:
Post a Comment